SILUR

Název-jak a podle koho vznikl
Silurský útvar nazvaný podle keltského kmene Silurů, uvedl do literatury anglický badatel R. I. Murchison roku 1835.

Časový úsek
Podle současného stavu měření zaujímá časový úsek mezi 443 a 417 miliony let před přítomností.

Základní dělení

SilurSvrchní (410 - 417 Ma)
Spodní (435 - 440 Ma)


Typické oblasti
Typickou oblastí siluru je hlavně Wales a Skotsko, kde jsou i stratotypy nižších jednotek. Výjimkou konec svrchního siluru,jenž je definován ve stratotypu v Praze Řeporyjích

Pozice hlavních kontinetů
Pozicce se od ordoviku lišila tím, že sz. okraj Godwany se posunoval k Severu, tj. do do výrazně teplejších klimatických pásem jižní polokoule, což se přímo dotýkalo i našeho území. Oceán Iapetus mezi Laurentií a Baltikou se postupně zužoval, až koncem siluru zanikl kolizí Laurentie a Baltiky. Spojením obou kontinetů vznikl v rovníkovém pásmu nový Severoatlantský kontinent, označovaný též jako Laurussie nebo také Old. Red kontinent, podle hojně rozšířených červených pískovců.

Vývoj klimatu
Vývoj klimatu ovlivňovaly nejen pohyby litosferických desek, ale i poměrně rychlým oteplováním. To se projevilo zvláště během spodního siluru eustatickým zdvihem mořské hladiny a mořskými trangresemi.Chladné klima se udržovalo v jižních částech Godwany, odkud známe i stopy zalednění (například z Brazílie, Bolívie a Argentiny).

Mladokaledonské vrásnění
Vzniká mohutné pásemné horstvo, jehož zbytky se V Evropě dochovaly ve Skandinávii a v severní části Britských ostrovů. Český masiv ležel mimo dosah tohoto vrásnění.

Živočišstvo v siluru
Silurská moře hostila velmi hojné Ramenonožce. V teplejších mořích se vyskytují koráli, mechovky a řasy a tvoří útesy. Velmi rozšíření jsou i ostnokožci, zejména mořské llilijice.
U trilobitů se ve srovnání s Ordovikem projevuje pokles, i když jsou stále v dosti hojném počtu.Ve svrchní části siluru je významný vývoj členovců třídy Eurypterida, (http://www.prehistoria.host.sk/hory1.php) kteří dosahovali až obludných rozměrů přes 2 m.
http://barrandien.wz.cz/clanky.htm
Rostlinstvo
Svrchní silur je ve znamení invaze organického světa do sladkých vod a na suchou zem. Na souš se dostávají cévnaté rostliny. (http://botanika.bf.jcu.cz/botanikamala/BotanikaMalaCormobiontaRhyniophyta03.ppt)
(http://www.imaturita.cz/pdf/02biol.pdf)